Klub slovenských turistov Žochár Topoľčany

KST Žochár Topoľčany

Turistický klub priateľov prírody, cyklistiky, lyžovania. Každý je vítaný.

Tlačivo pre 2% dane pre KST Žochár Topoľčany (2023).

Martinské hole

Dátum konania: 28. 1. 2023

Trasa: Stráne – Chata Martinské hole – Veľká lúka – Chata Martinské hole – Stráne (21 km).

Nazberalo sa nás 32. Autobus nás vypľul na parkovisku v lokalite Stráne. Kľukatým chodníkom stúpame pomedzi chaty. Trebišovské Volvo turistický chodník nezvláda. Tešíme sa zo zasneženej krajiny.

Prichádzame na cestu vedúcu do lyžiarskeho strediska. Autá nás pravidelne obiehajú. Sú to väčšinou veľké a drahé autá. Na prvých chatách nás zaujali cencúle. Na Chate Martinské hole sa ešte nevarí. Trochu oddychujeme, pijeme nápoje, jeme doma pripravené dobroty.

O 11,15 vyrážame na vrchol Veľkej lúky. Značka vedie cez zjazdovku. Ceduľa nám vstup zakazuje. Postupujeme krajom zjazdovky tak, aby sme neohrozovali lyžiarov a ani my sme neboli ohrození. Kúsok ideme po ceste so žltou značkou a opäť je pred nami zjazdovka. Ľavou stranou lesíka postupujeme ďalej. Vyjdeme k zatvorenému bufetu. Ocitáme sa v strede zjazdoviek. Nezostalo nám nič iného, len cez jednu prebehnúť. Podarilo sa.

Vedľa vleku sa dostávame až takmer k vysielaču. Nikto sa nechce vrátiť dole, nuž všetci sa brodíme hlbokým snehom. Keď natrafíme sa stopu ratráku, je to lepšie. Slniečko vidíme len na chvíľu. Je tu krásna a krutá zime. Teplomer ukazuje mínus osem a fúka silný vietor. Tvár nám štípe mráz. Vidíme lyžiara s krídlom. Fotíme sa v krásnej scenérii.

Na vrchole Veľkej lúky sa opäť fotíme. Schádzame k chate Javorina. Je pred ňou veľa lyží, dnu nejdeme. Peknou cestou sa vraciame do strediska. Obiehajú nás trénujúce deti vo veku od troch do 6 rokov. Pohľad na ich rýchlu jazdu nám vyčaril úsmev na tvári.

Pozeráme si zaľadnený smrek pri budove horskej služby. Polievajú ho vodou. A čo na to hovorí strom? V stredisku sa postavilo množstvo chát a ďalšie sa stavajú. Keby to boli aspoň chaty, ale to sú veľkometrážne domy. Škoda. Toto miesto stratilo prírodný charakter. V reštaurácii na Martinských holiach obedujeme. Ceny sú ako v Tatrách. Ľudí veľa a solventných, prečo by dali nižšie ceny.

Dolu sme zbehli rýchlo. Autobus bol vykúrený. Dojedli sa ešte bohaté domáce zásoby a šťastne sme prišli domov.

Zapísal Peter st.