Klub slovenských turistov Žochár Topoľčany

KST Žochár Topoľčany

Turistický klub priateľov prírody, cyklistiky, lyžovania. Každý je vítaný.

Tlačivo pre 2% dane pre KST Žochár Topoľčany (2024).

Slanské a Zemplínske vrchy (5. – 9. 5. 2021) [zrušené]

Podujatie bolo pre pandémiu zrušené. Konať sa zrejme bude v roku 2022.

Ubytovanie bude v centre Košíc s možnosťou prehliadky starého mesta po večeroch, alebo namiesto túr. Pýtate sa na najväčšie lákadlo? Erupcia gejzíru v Herľanoch. Ak chcete vidieť iný gejzír - ďalší najbližší máte na Islande.

Program:

 1. cestou do Košíc – rastlinný kostol v Debradi 3+3 km, Jasovská jaskyňa, kláštor – 3,5 km, parkovisko pri jaskyni.

  Zastavíme sa v Jasove, kde navštívime kláštor, Jasovskú jaskyňu zapísanú v UNESCO (otvorená: 10,00, 11,30, 13,00, 14,30) a prejdeme sa po náučnom chodníku s výhľadom do širokého okolia a navštívime aj zbytky Jasovského hradu.

 2. Slanská Huta – Izra – Čatorňa – Karolyi Kilátó – Veľký Milič – Slanská Huta (16 km).

  V Slánskej Huti si pozrieme obranné opevnenie. Poznáme ich z česko-poľského pohraničia. Typ opevnenia E je jediný na Slovensku. Oko poteší pohľad na prírodné jazero Izra. Z Karolovej rozhľadne sa pozrieme na Maďarsko a na novo opravený hrad Fuzér.

 3. Boldogkőváralja – hrad – Hejce – Borsó-hegy – Amadé várrom – Palos Kolostorrom – Gonc (19 km).

  Prvá zastávka bude na hrade Boldogvár. Je fotogenický. Odtiaľ nás bus odvezie do Hejce, kde je pamätník obetiam leteckého nešťastia slovenských vojakov. Pôjdeme až na miesto pádu lietadla. Navštívime zrúcaniny hradu Amadé várrom (stránka je maďarčine, použite napr. google prekladač) a aj v zrúcaninu paulínskeho kláštora (stránka je maďarčine, použite napr. google prekladač). Skončíme v meste Gonc, kde je tiež čo vidieť.

 4. Herľany – rozhľadňa Čižatice – Rankovské skaly a späť (11 km).

  Chceme konečne vidieť v práci Herľanský gejzír. Vodu chŕli v 34 – 36 hodinových intervaloch. Túto túru si zaradíme tak, aby sme boli pritom. Kúsok od gejzíru sú Rankovské skaly, odkiaľ sú pekné výhľady. Rozhľadňa Čižatice – postavená pri 700 výročí bitky pri Royhanovciach.

 5. Hradová – odchod domov, (2 km)

  Hradová je oddychové miesto pre Košičanov. Nájdete tam rôzne zaujímavosti. Rozhľadňa, malé ZOO...