logo KST Žochár Topoľčany

22.-26.2. 2012 ORAVICE

Dátum konania:  23. 02. 2012

Rôzna - podľa chuti  (0 km)

 

Koniec februára v znamení zimnej turistiky - na lyžiach, pešo i vo vode,

užili si niektorí „ Žochári“ v pohode…..

 

V stredu 22.2.2012 v neskorých popoludňajších hodinách sme z „teskového“ parkoviska v Topoľčanoch vyrážali na viacdňovú akciu na Oravu , v počte 19 účastníkov v  4 autách + 2 ďalší účastníci sa vybrali už v stredu dopoludnia, aby našli a vyhriali chatu Olina, ktorá bola cieľom našej cesty .

Vzhľadom k počtu účastníkov mali byť v Oraviciach chaty dve, ale v  poslednej chvíli sa to trošku zvrtlo a jedna chata bola vo Vitanovej …. Nevadilo, rozumne sa dohodlo kto –kde –a ako a vyrazili sme za snehom . Cesta slušná , pomaly sa stmievalo a na Oravu sme prichádzali už celkom za tmy. Jedna skupina – 2 autá- zostali vo Vitanovej. Ostatní sme pokračovali o kúsok ďalej , kde nás čakalo prekvapenie – krátky ale strmý a zľadovatený kopček - posledný úsek cesty, zjazdný iba s reťazami- takže posádka von . , reťaze nahodiť a potlačiť a povedané slovami básnika :

 

Cesta k cieľu trošku náročná ,

Vítala nás však nádherná obloha nočná

Hviezdičky a mesiac jasne svietili

Keď sme sa pešo k Oline ( naša chata ) blížili…

 

Všade sneh a „náledí“

Ale chata v pozadí….

A na chate kamaráti naši známi,

Vítajú nás s kalíškami….

 

Stretli sme sa v Oraviciach celá skupina ,

Turistická akcia sa dobre začína.

 

Ďalšie 4 dni sa niesli v znamení lyžovania-či už na peknej zjazdovke s vyhrievanou sedačkou na Oraviciach a s výhľadom priamo do bazénov alebo na zjazdovkách v Spálenej doline a vo Vitanovej…. bežkári si prišli na svoje v okolí Oravíc i Zuberca , niektorí využili príležitosť vidieť preteky v Záprahoch psov v Zuberci a vidieť aj oravský folklór v slovenskej dedine a okoštovať slovenské špeciality.

K večeru sme sa postupne schádzali v oravických bazénoch , kde sme zrelaxovali naše ulyžované svaly a vyhrievali sme sa v teplej vodičke , vírili vo vírivkách… a tešili sme sa na večerné premietanie zaujímavých Barabášových filmov na našej chate Olina – spolu s turistickou jednotkou zo spriatelenej chaty z Vitanovej. Pri dobrom čaji, koláčikoch , Peťovej melencovej polievke, ale aj slivovičke a chlebe s diviačou masťou s cibuľou ( dobré jedlo našich predkov ) sme sa družne a svorne tešili zo vzájomnej prítomnosti…Bolo naozaj fajn…

Užili sme si peknú prírodu, slniečko, dážď i trochu vetra na vrchole oravického kopca.

Ku koncu pobytu však aj trochu smoly – Editka mala úraz na svahu , keď do nej vrazil neopatrný poľský lyžiar a zhodil ju na zem – poranila si rameno a nechtiac spoznala aj pohotovosť nemocnice v Trstennej, kde musela byť ošetrená. Našťastie nám ju – Editku - vrátili večer na chatu a liečili sme jej bolesti dobrým kalíškom – my nezranení sme zvládli tých kališkov viac , aby ju rameno toľko nebolelo.

Ani sme sa nenazdali a blížila sa nedeľa - deň nášho odchodu. Tí vytrvalejší vo Vitanovej ešte dopoludnia lyžovali a užívali si sneh . My ostatní sme postupne zbalili a rozlúčili sa s Olinou ( chatou )…Cestou do Topoľčian sme sa krátko ešte zastavili v Tvrdošíne, kde sme chceli pozrieť rímskokatolícky drevený kostolík Všetkých svätých z prvej polovice 15. storočia, ktorý je zapísaný v zozname UNESCO - videli sme ho však iba zvonka , pretože bol zamknutý, musíme prísť v lete , vtedy tam majú aj otváracie hodiny na prehliadku.

 

A čo na záver ??? iba stručne konštatujem

 

Akcia sa vydarila , všetci sme sa tešili

Na bežkách či na zjazdovke dobre sme sa bavili. ( aj unavili )

 

Oddýchli si naše hlavy a zrelaxovali i svaly.

Pár dní sme sa dobre mali

V Oravických bazénoch a vírivkách

Odplávali naše starosti a problemy do diaľ….

 

A čo o rok ? Plánujeme…..zatiaľ….

Milada


Od 8. Oravice
Od 8. Oravice
Od 8. Oravice
Od 8. Oravice
Od 8. Oravice